Puteți găsi versiunea în limba română mai jos.

Many students in the world acknowledge that change starts with them, and they are ready to improve their societies as early as High School. This is the mindset that motivated us to create the ThinkUp Academy.

ThinkUp Academy is a school without borders, whose foundation was put in place by us, High School students from Transylvania College, an international school in Romania. Our main goal is to encourage and stimulate the students’ interests regarding their education through social-economic projects, meaning that ThinkUp Academy offers young entrepreneurs an opportunity to create projects with an educational impact, with the support of the mentors of the academy. We are aware that ‘entrepreneurship’ may seem a weighty word, however, we consider a young entrepreneur someone who has an idea and wants to put it into practice. Our vision is to “Change the world of tomorrow by empowering the youth of today”, and our missions carry out a substantial role in the steps you will take, as a ThinkUp student: “Express”, “Create”, “Implement”.

The projects are supported and implemented free of charge, via an online platform. Our team consists of motivated students, which will be your Mentors, and trained field experts, who are the ThinkUp Academy Ambassadors and Advisors. You can learn more about the process of mentoring sessions and staff from our website.

Besides these mentoring sessions, the academy also offers customised courses in the form of workshops and conferences. Among the most large-scale projects of ThinkUp Academy is the International Youth Summit of Transylvania, an international debate conference. We were only 15 years old when we made an ambitious plan to organise such a demanding event. Just like you, we were enthusiastic about change and we wanted to meet people who shared our vision. Our wish is to share for free what we have discovered in the process of bringing student delegations from all over the world together, and to inspire others to take initiative. 

ThinkUp Academy is open to students in the pre-university cycle, aged between 8 and 18 years. 

We know that every student has something special and worthy to share with the world, and a passionate student can create a valuable project. We are doing all of this to reassure young people that they can receive relevant support from our remarkable team with anything they need: be it organising an event, reaching a goal, or seeking something novel.

We hope that we will see you as a student of the academy soon, by signing up here. 

ThinkUp Academy is the first academy of projects in Europe designed and run by students for students. Its inauguration will take place online, Monday, 6th of July 2020. You can find more details about our activities on our Instagram page, or you can find us on Facebook.


Bine aţi venit la ThinkUp Academy!

Mulți elevi din lume ştiu că schimbarea trebuie să înceapă cu ei și sunt pregătiți încă din liceu să contribuie la formarea comunităților lor. Asta ne-a motivat şi pe noi să creăm ThinkUp Academy.

ThinkUp Academy este o școală fără hotare, ale cărei baze au fost puse de noi, elevi ai Transylvania College (Cluj-Napoca). Scopul principal al academiei este acela de a cultiva și stimula interesul elevilor față de implicarea lor în propria educație prin intermediul unor proiecte socio-economice. Academia le oferă tinerilor antreprenori oportunitatea să creeze proiecte cu impact educațional, prin sprijinul primit de la mentorii din cadrul academiei în crearea acestora. Adică, atunci când un elev are un proiect în minte, ar dori să îl pună în aplicare, însă nu ştie de unde să înceapă şi ar avea nevoie de sprijin, se poate înscrie în Academie gratuit. Suntem conştienţi de faptul că “antreprenoriat” poate părea un cuvânt greu, dar noi considerăm că un tânăr antreprenor este cineva care are o idee ingenioasă, pe care doreşte să o pună în practică. Viziunea academiei este de a contura lumea de mâine, prin motivarea tineretului de astăzi, iar cele trei misiuni ale academiei sunt: Formulează, Creează și Implementează.

Proiectele sunt susținute și implementate, prin intermediul unei platforme online, în cadrul căreia elevii beneficiază de sesiuni de mentorat și suport. Echipa noastră este formată din mai mulți elevi motivaţi (care formează echipa de mentori) şi experţi în diferite domenii (care fac parte din echipele de ambasadori şi consultanţi ale academiei). Puteţi afla mai multe despre procesul de mentorat şi personalul academiei de pe site-ul nostru.

Pe lângă aceste sesiuni de mentorat, academia oferă și cursuri personalizate sub formă de ateliere și conferințe. Printre cele mai mari proiecte ale ThinkUp Academy se numără și “International Youth Summit of Transylvania”, o conferință internațională de dezbateri. Noi eram la vârsta fragedă de doar 15 ani când ne-am făcut un plan ambiţios de a organiza un eveniment de amploare. La fel ca voi, eram entuziasmaţi să facem o schimbare şi să facem cunoştinţă cu tineri care au aceeaşi viziune ca noi. Dorinţa noastră este de a împărtăşi cu voi ce am învăţat în timpul procesului, de a aduce împreună delegaţii de elevi din întreaga lume şi de a-i inspira şi pe alţii să ia iniţiativă.

Institutul este dedicat elevilor din întreaga lume din ciclul preuniversitar, cu vârste cuprinse între 8 și 18 ani. 

Suntem siguri că orice elev are ceva special şi demn de împărtăşit întregii lumi, iar un elev dedicat poate crea un proiect valoros. Noi facem toate astea pentru a-i asigura pe tineri că pot beneficia de sprijin de la echipa noastră cu orice au nevoie: fie vorba de organizarea unui eveniment, atingerea unui obiectiv sau căutarea a ceva inedit. 

ThinkUp Academy este prima academie din Europa creată și condusă de elevi pentru elevi.

Inaugurarea ei are loc luni, în data de 6 iulie 2020, în mediul online. Mai multe detalii despre activitatea noastră pot fi găsite pe paginile noastre de Facebook sau de Instagram.

Comments are closed